Yusuf Baykal Bozkurt

aktivist 1982-___

20 Mayıs 1982'de Malatya'da doğdu.

  • 4Yıl Öncee
  • kimkimdir
  • Güncellenme Tarihi: 07.04.2018
  • Görüntülenme Sayısı: 1
Görsel Sahibi: kimkimdir.gen.tr

1995'te TRT'de birçok çizgi filmde; Richy Rich, Afacan Deniz, Jetgiller, Ayı yogi, Bugs Bunny ve Şirinler'e seslendirme yaparak medya sektörüne adım attı. Eğitiminin yanı sıra radyo programcılığı ve dublaj sanatçılığı yaparak TRT Haber Merkezinde stajyer muhabir olarak çalıştı.

1995'ten itibaren sayısız radyo frekansında çocuk programı yaptı. TGRT Haber Merkezinde ve TGRT FMde Perfore haber spikeri olarak görev aldı.

850 tane radyoya saat başı haber okuyarak Türkiye çapında tanınmış bir sese sahip oldu. ATV Haber Merkezinde bir dönem perfore haber spikeri, editör ve muhabir olarak görev aldı.

 

BBC'de Türkçe Haber ve Türkçe Dublaj Spikerliği yaptı.

Birçok yabancı ve Türkçe orijinal dizi, sinema filminde; Çocuklar Duymasın, Kurtlar Vadisi, Süper Baba , Evde Tek Başına 1-2, Vanilla Sky,  007 James Bond,  Gemide İsyan - The Bounty, Underground, Interview with the, Vampire(Vampirle Görüşme), APerfect World(Kusursuz Dünya), A Father For Brittany, Cesur Yürek, Kapan (Trapped), Problem Child-Problem Çocuk, Taxi 2, Asterix Sezar'a Karşı, Police Academy, Perili Ev - The Haunting, Büyükanne kuralları, 6 Gün 7 Gece, Ransom(Fidye), Kuşatma - The Siege, Hazine Avcıları, Fantastik Dörtlü, Şeytanın Avukatı, The Matrix, Corelli'nin Mandolini, Prens ve Ben, Dünyalar Savaşı, Samuray'ın Gözyaşları, Kusursuz Fırtına, Özel Tim, Mr. Brooks filmlerinde dublaj yaptı.

 

2000 yılında Genç Gazeteciler Yarışması Üçüncülük Ödülü, 2003 ODTÜ Grubu 2000li Yılların Altın Adamları ödülü, 2004 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı En İyi Şiir Okuyan ve Yazan Dalında Birincilik Ödülü, 2004 Frekans Dergisi Yılın Başarılı Haber Spikeri ödülü, 2006 yılında Gazeteciler Derneği Yılın Genç Haber Spikeri ödüllerinin sahibi olan Yusuf Baykal Bozkurt, Gölgeler Diyarında Aşk,Ben Ben miyim?, Yalnızlık..! Gibi kitapların yazarıdır, Gölgeler Diyarı adlı şiir albümüne sahiptir.

Kariyerine Dublaj ve Haber Spikerliği yaparak devam etmektedir.

Şimdilerde Yeni Şafak Gazetesinin Tvnet adlı haber televizyonunda Gece Anchorman'i olarak haber sunmakta.

Kategorisindeki Diğer Biyografiler

Kaynak: kimkimdir.gen.tr