Sokak hayvanlarına '5 yıldızlı' barınak

Malatya Büyükşehir Belediyesince 128 dönüm arazi üzerine kurulan Sokak Hayvanları Bakım Merkezi ve Doğal Yaşam Alanı, hayvanlara sunduğu konforla dikkati çekiyor.

  • 4Yıl Öncee
  • Anadolu Ajansı
  • Görüntülenme Sayısı: 1423
Görsel Sahibi: Emrah Gökmen"

Malatya Büyükşehir Belediyesince 128 dönüm arazi üzerine kurulan Sokak Hayvanları Bakım Merkezi ve Doğal Yaşam Alanı'nda hayvanlara özenle bakılıyor.

Battalgazi ilçesinin Yeniköy Mahallesi'nde 128 dönüm arazi üzerine kurulan merkez, 1'i idari olmak üzere 7 ayrı binadan oluşuyor.

İçerisinde kedi ve köpek evleri, ameliyathane, kuduz karantina alanı, uyuz tedavi ünitesi olan merkezde, zemin ısıtma sistemi olan kapalı alanlar soğuk kış günlerinde sokak hayvanlarına sıcak yuva oluyor.

Barınağa alınan sokak hayvanları, yaklaşık 20 günlük bakıma alınıyor. Sağlık kontrolleri sonucu hasta olduğu belirlenen hayvanlar, tedavilerinin ardından tesisteki serbest yaşam alanlarında hayatlarına güven içerisinde devam ediyor.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayvan barınma merkezinin kısa süre önce hizmete girdiğini söyledi.

Merkezin çok güzel bir tesise dönüştüğünü ifade eden Çakır, barınağa gelen hayvanların ilk olarak kayıtlarının alındığını ve daha sonra ihtiyaçlarına göre bölümlere ayrıldığını kaydetti.

Barınağın bir binasının kediler için düzenlendiğini dile getiren Çakır, şöyle devam etti:

"Uyuz ve kuduz hayvanlar için ayrı bölüm var. 89 kapalı bahçeli bölümümüz var. Ayrıca serbest bahçeli yaşam alanları var. Hayvanların sokaklarda araçların altında kalma riskleri çok yüksek. Bizim daha önceki barınağımız küçük olduğu için hayvanlar kısırlaştırarak tekrar sokağa salınıyordu. Şimdi hayvanlar burada toplanıyor ve tedavileri yapıldıktan, kısırlaştırılıp bakımlarının ardından serbest yaşam alanlarına bırakılıyor. Orada da doğal yaşam alanları oluşturduk ve günlük yemleri veriliyor. Bu alan gerçekten Malatya'nın ihtiyacını karşılaşacak bir tesisi dönüştü."

Merkez sosyal tesis görünümüne kavuştu

Sokak Hayvanları Bakım Merkezi ve Doğal Yaşam Alanı'nda her detayın düşünüldüğünü aktaran Çakır, hayvanlara her aşamada özenle bakıldığını ifade etti.

Her canlının yaşama hakkı olduğunu anlatan Çakır, şunları kaydetti:

"Alttan ısıtma yaparak hayvanların kış günlerinde betondan etkilenmemesini sağladık. Bunların detayları düşünüldü. Barınakların arkalarına bahçeler yapılarak hayvanların tek bir alanda kalmamaları sağlandı. Bütün detaylar düşünülerek Avrupa standartlarında bir sosyal tesis görünümündeki barınağı kente kazandırmış olduk."

 
Kaynak: aa.com.tr

Doğa Kategorisindeki Diğer Haberler

Kayısıda yüksek kalite bekleniyor

  • 2 Saat Önce
  • Anadolu Ajansı